Skip to main content

Contact

Skip to ARC-BC District Contacts

Name and Email ARC-BC Role Phone
Adam Wilton Program Manager 604-269-2205
Colton McClaflin User Support 604-266-3699 ext 235
Susan Hannigan Production Coordinator 604-269-2206
Nancy Zhang Production Facilitator 604-266-3699 ext 252
Diana Robertson Production Assistant 604-266-3699 ext 284
Caitlin Rassenti Production Assistant 604-266-3699 ext 293

For general inquiries, please use the following contact information:      

         

           Physical Address
           #106 - 1750 West 75th Ave
           Vancouver, BC V6P 6G2          

          

           Phone: 604-266-3699
           FAX: 604-261-0778
           email: arc@prcvi.org          

     

If you can't find a title, or can't find it in the required format, please complete the Request a Title / Format form.

School District Contacts

All BC school districts are currently participating in the ARC-BC Community. If you are an educator providing support to students with a perceptual disability, please contact your ARC-BC District Contact below for information about registration.        

School District ARC-BC District Contact
5 Southeast Kootenay Kerry Barclay
6 Rocky Mountain Kari Mason
8 Kootenay Lake Sofeya Devji
10 Arrow Lakes Keith Greenhalf
19 Revelstoke Allison Just
20 Kootenay - Columbia Wendy Cockburn
22 Vernon Alana Bosquet
23 Central Okanagan Lynn Wales
27 Cariboo - Chilcotin Catherine van der Mark
28 Quesnel Wanda Klics
33 Chilliwack Gail Gilchrist
34 Abbotsford Sasha Tang
35 Langley Holly Guinan
36 Surrey Michel Gagnon
37 Delta Lynsey Scales
38 Richmond Braunwyn Thompson
39 Vancouver Linda Weston
40 New Westminster Bruce Cunnings
41 Burnaby Kaori Ohashi
42 Maple Ridge / Pitt Meadows Demetra Kotsalis
43 Coquitlam Carol Todd
44 North Vancouver Janis Mann
45 West Vancouver Grace Chan
46 Sunshine Coast Ann Pimentel
47 Powell River Tawnie Gaudreau
48 Sea to Sky Phillip Clarke
49 Central Coast Lorna Dishkin
50 Haida Gwaii Leighann Rodger
51 Boundary Michell Bennett
52 Prince Rupert Mackenzie Guadagni
53 Okanagan Similkameen Craig Newson
54 Bulkley Valley Cindy Miller
57 Prince George Karen Hynd
58 Nicola-Similkameen Jane Kempston
59 Peace River South Richelle Greek
60 Peace River North Laurie Petrucci
61 Greater Victoria Tanya Ross
62 Sooke Angela Leeson
63 Saanich Theodora Saddlemyer
64 Gulf Islands Cathy Walker
67 Okanagan - Skaha Anita Toneatto
68 Nanaimo-Ladysmith Isabelle Lavoie
69 Parksville - Qualicum Jill Brown
70 Pacific Rim Carol Wright
71 Comox Valley Jane Rondow
72 Campbell River Linda Stirrett
73 Kamloops - Thompson Elizabeth Webber
74 Gold Trail Nicole Minnabarriet
75 Mission Shannon Bowsfield
78 Fraser-Cascade Donna Barner
79 Cowichan Valley Lisa Read
81 Fort Nelson Sarah-Jane Attrill
82 Coast Mountains Nici DeCario
83 North Okanagan-Shuswap Kelly Manduca
84 Vancouver Island West Stephen Larre
85 Vancouver Island North TBD
87 Stikine TBD
91 Nechako Lakes Cathy Tassie
92 Nisga'a Martha Swinn
93 Conseil Scolaire Francophone Chantale Desmarais
100 Independent Schools Adam Wilton
102 First Nations Schools Association Roberta Thomson
YT Yukon Territory Karen Campbell